ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarce energetycznej WOSiR wraz z termomodernizacją budynków – zaprojektowanie i wybudowanie instalacji fotowoltaicznej z wymianą oświetlenia - 3 etap

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2022-07-28 11:19:27 przez Magdalena Modzelewska

Akapit nr - brak tytułu

Tytuł projektu:
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarce energetycznej WOSiR wraz z termomodernizacją zespołu budynków. Oś 3 - Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 3.2 - Efektywność energetyczna
 
Inwestycja objęła zaprojektowanie, budowę i montaż instalacji fotowoltaicznej do wytwarzania energii elektrycznej wraz z towarzyszącą niezbędną infrastrukturą techniczną o mocy min. 62,7 kWp. Instalacja fotowoltaiczna (PV) wykonana została na budynku hali jeździeckiej oraz sali konferencyjno-sportowej (w systemie zaprojektuj i wybuduj). Elementy fotowoltaiczne są wykonane z modułów monokrystalicznych pracujących w układzie "on-grid" (czyli zestaw fotowoltaiczny podłączony do sieci energetycznej).
Projekt inwestycyjny objął również modernizacje oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, wymianę oświetlenia podstawowego, awaryjnego i ewakuacyjnego (wymianę istniejącego oświetlenia metahalogenowego oraz świetlówkowego na oświetlenie w technologii LED w pomieszczeniach WOSIR).
W ramach zadania zaprojektowana i wykonana została także instalacja odgromowa, a istniejąca została dostosowana do aktualnych wymogów.
 
Energia elektryczna wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej jest wykorzystana na potrzeby własne, czyli na potrzeby oświetlenia oraz funkcjonowania urządzeń elektrycznych i technologicznych Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie.
 
Cel inwestycji.
Źródła zasilania w postaci elektrowni fotowoltaicznych przełożą się na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych związanych z zaopatrzeniem obiektów w energię elektryczną.
Celem inwestycji jest zwiększenie udziału pozyskanej energii z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w bilansie energetycznym WOSiR Drzonków.
Montaż instalacji OZE i wymiana oświetlenia pozwoli na zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych związków i substancji, co przełoży się na lepszą jakość powietrza, dodatkowo zwiększeniu ulegnie efektywność energetyczna budynków, a także bezpieczeństwo energetyczne obiektów.
 
Szczegółowy projekt wymiany oświetlenia obejmuje:
  • Opracowanie projektu oświetlenia podstawowego oraz awaryjnego i ewakuacyjnego na bazie dostarczonej przez Zamawiającego dokumentacji architektonicznej i Planu Bezpieczeństwa Pożarowego zgodnie z poniższymi założeniami projektowymi oraz wymaganiami stawianymi dla opraw oświetleniowych.
  • Demontaż istniejącej instalacji oświetlenia podstawowego i awaryjnego wraz z oprawami oraz ich utylizacją.
  • Montaż nowych instalacji i opraw oświetlenia podstawowego oraz awaryjnego i ewakuacyjnego wg opracowanego projektu.
  • Wymianę istniejącego oświetlenia podstawowego, awaryjnego i ewakuacyjnego na oświetlenie w technologii LED przy założeniu, że osiągnięty poziom natężenia światła będzie nie mniejszy niż istniejący przed wymianą i nie będzie wpływał negatywnie na aparat wzrokowy użytkowników. Instalacja zasilająca oprawy nie podlega wymianie jednakże podlega modernizacji w zakresie umożliwiającej poprawne działanie zastosowanych nowych opraw (np. wymiany zabezpieczeń prądowych). Jedynie na terenie sali szermierczej i strzelnicy, przewiduje się nowy plan rozmieszczenia oświetlenia z inną ilością punktów jak obecnie. Część opraw sterowana ma być sensorami – szatnie, toalety, prysznice - min. 70% sztuk.
  • Oświetlenie niecki basenu oraz sali szermierczej uwzględniać ma możliwość dostosowania natężenia oświetlenia do bieżących potrzeb wg I, II i III klasy natężenia oświetlenia obiektów edukacyjnych/sportowych poprzez ścienny panel sterowania
  • Wymianę istniejącego oświetlenia podstawowego, awaryjnego i ewakuacyjnego na oświetlenie w technologii LED w części socjalno-biurowej i magazynowej w stosunku 1 do 1, przy założeniu, że osiągnięty poziom natężenia światła będzie nie mniejszy niż istniejący przed wymianą. Instalacja zasilająca oprawy nie podlega wymianie jednakże podlega modernizacji w zakresie umożliwiającej poprawne działanie zastosowanych nowych opraw ( np. wymiany zabezpieczeń prądowych).
  • Wykonanie pomiarów oświetlenia podstawowego i awaryjnego (instalacja nowa i istniejąca) modernizowanych obszarów oraz dostarczenie do tego stosownych protokołów.
  • Dostawę dodatkowych zapasowych opraw (po 1 z każdego rodzaju).
Termin zakończenia rzeczowego projektu - 30 listopada 2022 r.
Termin zakończenia finansowego projektu - 31 grudnia 2022 r.
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.
 
 
« powrót do poprzedniej strony